Home > Members Directory > Seanad > 9th > Labour Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  

Mr. Joseph Sheridan

(27/11/1914 - 30/09/2000)

Profession: Farmer, Auctioneer
Party: Independent (Independent members of the 9th Seanad)

Elected to Seanad Éireann at a by-election on 14 May 1956
Deemed to have vacated his Seanad seat on election to Dáil Éireann on 4 October 1961
Did not contest the 1981 Dáil election
Died 30 September 2000