Home > Members Directory > Seanad > 9th > Agricultural Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Baxter Patrick F.

Mr. Baxter Patrick F.

(01/10/1891 - 03/04/1959)

Profession: Farmer
Party: Farmers Party (Farmers Party members of the 9th Seanad)
  • House: 5th Dáil
  • Constituency: Cavan
  • Period: 1927-1927
  • Party: Farmers Party
  • House: 4th Dáil
  • Constituency: Cavan
  • Period: 1923-1927
  • Party: Farmers Party
Details

1934 - 1936 Elected for 9 years
Seanad abolished on 29 May 1936
Cathaoirleach of the Seanad [22 July 1954]
Leas-Chathaoirleach of the Seanad [29 May 1957].
Died 3 April 1959