Home >

Joint committee on European Affairs
Membership


Links Orders of Reference | Submissions | Committee Debates | Press Releases | EUAffairs.ie | Home page |
Clerk to the Committee: Ms. Siohan Malone

Policy adviser: Ronan Gargan

Address:
Houses of the Oireachtas
Leinster House
Kildare Street
Dublin 2

Phone: (01) 618 3945
Fax: (01) 618 4149
email: siobhan.malone@oireachtas.ie


Deputies:

Bernard Durkan, Fine Gael (Chairman)
Bernard Durkan,
Fine Gael
(Chairman)
Timmy Dooley, Fianna Fáil (Vice-Chairman)
Timmy Dooley,
Fianna Fáil
(Vice-Chairman)
Ms. Beverley Flynn
Beverley Flynn,
Fianna Fáil

Pat Breen, Fine Gael
Pat Breen,
Fine Gael

Mr. Brendan Howlin
Brendan Howlin,
Labour Party

Mr. Michael Creed
Michael Creed,
Fine Gael
Mr. Seán Power
Seán Power,
Fianna Fáil
(Convenor)
Michael Mulcahy, Fianna Fáil
Michael Mulcahy,
Fianna Fáil
Mary O'Rourke, Fianna Fáil
Mary O'Rourke,
Fianna Fáil

Mr. Sean Barrett
Sean Barrett,
Fine Gael

Noel Treacy, Fianna Fáil
Noel Treacy,
Fianna Fáil
Mr. Thomas Byrne
Thomas Byrne,
Fianna Fáil
Ms. Joanna Tuffy
Joanna Tuffy,
Labour Party

Senators:

Paschal Donohoe, Fine Gael
Paschal Donohoe,
Fine Gael
Mr. Mark Dearey
Mark Dearey,
Green Party
John Hanafin, Fianna Fáil
John Hanafin,
Fianna Fáil
Terry Leyden, Fianna Fáil
Terry Leyden,
Fianna Fáil
Phil Prendergast, Labour Party
Phil Prendergast,
Labour Party
Feargal Quinn, Independent
Feargal Quinn,
Independent
Mr. Maurice Cummins
Maurice Cummins,
Fine Gael
Mr. Pearse Doherty
Pearse Doherty,
Sinn Féin
Mr. Rónán Mullen
Ronán Mullen,
Independent

Membership Changes:

  • Mr. Maurice Cummins Senator Maurice Cummins has been replaced by Senator Paschal Donohoe by way of report laid before the Seanad by the Committee on Selection on 5th December 2007.
    Senator Cummins rejoined the committee on 7 October 2008
  • Barry Andrews, Fianna Fáil Deputy Barry Andrews (Fianna Fáil) ceased to be a member of the Joint Committee on his appointment as Minister of State at the Department of Health and Children on 7 May 2008. Deputy Thomas Byrne (Fianna Fáil) was appointed in substitution for him on 26 June 2008
  • Michael McGrath, Fianna Fáil Deputy Michael McGrath (Fianna Fáil) ceased to be a member of the committee on 10 July 2009. Deputy Seán Power (Fianna Fáil) has been appointed in substitution for him
  • Billy Timmins, Fine Gael Deputy Billy Timmins (Fine Gael) ceased to be a member of the committee on 8 July 2010. Deputy Seán Barrett (Fine Gael) has been appointed in substitution for him
  • Joe Costello, Labour Party Deputy Joe Costello (Labour Party) ceased to be a member of the committee on 8 July 2010. Deputy Brendan Howlin (Labour Party) was appointed in substitution for him
  • Déirdre de Burca, Green Party Senator Déirdre DeBúrca (Green Party) resigned on 16 February 2010. Senator Mark Dearey (Green Party) was appointed on 22 June 2010 in substitution for her
  • Lucinda Creighton, Fine Gael Deputy Lucinda Creighton (Fine Gael) ceased to be a member of the Committee on 13 October 2010. Deputy Michael Creed (Fine Gael) was appointed in substitution for her.

 
Users who read this document also viewed..
25 October 2007 - Houses of the Oireachtas Joint Committees of the 30th Dáil Joint more ...
31 October 2007 - Joint committee on European AffairsHome Page Links Membership | more ...
22 December 2003 - Houses of the Oireachtas home page, including This Week in the more ...
14 November 2007 - Joint Committee on Foreign AffairsMembership Links Homepage | more ...
31 October 2007 - Joint Committee on Foreign AffairsHome Page Links Membership | more ...