Home >
Members of the 21st Seanad 1997 - 2002

Nominated by An Taoiseach

Dr. Maurice Hayes (Other) Frank Chambers (FF)
Ann Leonard (FF) Helen Keogh (FG) *
Enda Bonner (FF) Máirín Quill (PD) *
Dr. Dermot Fitzpatrick (FF) was elected to Dáil Éireann at the General Election held on 17 May 2002 and in accordance with the constitution was deemed to have vacated his seat John Dardis (PD) *
Tom Fitzgerald (FF)*
Resigned 4 April 2002
Jim Gibbons (PD)
Dr. Edward Haughey (FF) *
Mary O’Rourke
Nominated 22 May 2002
Martin Mackin
Nominated 22 May 2002

Cultural and Educational Panel

Maurice Manning (FG)* Ann Ormonde (FF)*
Paschal Mooney (FF)* Madeleine Taylor-Quinn (FG)*
Labhrás Ó Murchú (FF)

Agricultural Panel

Paddy Burke (FG)* Paddy McGowan (FF)*
Deceased 3 October 1999
Peter Callanan (FF) Pat Moylan (FF)
John Connor (FG) Francis O'Brien (FF)*
Avril Doyle (FG) Kathleen O'Meara (Lab)
Tom Hayes (FG) was elected
to Dáil Éireann at the
By-Election held on
30 June 2001 and in accordance
with the constitution was deemed
to have vacated his seat
Jim Walsh (FF)
Rory Kiely (FF)* Seán Ó Fearghail (FF)
Elected 9 June 2000

Labour Panel

Donie Cassidy (FF)* Don Lydon (FF)*
Denis (Dino) Cregan (FG)* Jarlath McDonagh (FG)*
Liam Fitzgerald (FF) Brian Mullooly (FF)*
Des Hanafin (FF) Therese Ridge (FG)
Mary Jackman (FG) John Cregan (FF)
(elected 23 June 1998)
Daniel Kiely (FF)* Sean Ryan (Lab) was elected
to the Dáil on 11 March 1998
and in accordance with the
constitution was deemed
to have vacated his seat

Industrial and Commercial Panel

Eddie Bohan (FF)* Willie Farrell (FF)*
Ernie Caffrey (FG) Pat Gallagher (Lab)
Resigned 12 October 1999
Paul Coghlan (FG) Mick Lanigan (FF)*
Liam T. Cosgrave (FG)* Denis O'Donovan (FF)
Margaret Cox (FF) Jim Glennon (FF)
(Elected 9 June 2000)

Administrative Panel

Fintan Coogan (FG) Camillus Glynn (FF)
Joe Costello (Lab) Tony Kett (FF)
Joe Doyle (FG)* Fergus O'Dowd (FG)
Michael Finneran (FF)*

National University of Ireland



Joe O'Toole (Ind)* Brendan Ryan (Lab)
Feargal Quinn (Ind)*

University of Dublin

Mary Henry (Ind)* Shane Ross (Ind)*
David Norris (Ind)*

* denotes outgoing Senator or Deputy

 


 
Users who read this document also viewed..
05 November 2007 - Select Committee on Constitution Home Page ... more ...
01 January 2004 - 28th Dáil (26 June 1997 - 25 April 2002) and 21st Seanad (17 more ...
25 January 2004 - Display page for Members of the Houses of the Oireachtas more ...
05 November 2007 - Select Committee on the Implementation of the Good Friday more ...
01 January 2000 - Information about the Houses of the Oireachtas. The National more ...