Written Answers. - Ministerial Appointments.

Gerard Murphy

Question:

66 Mr. Murphy asked the Minister for Foreign Affairs the appointments he has made to various bodies and groups since January 2000. [15000/02]

The appointments I have made since January 2000 are as follows:

1.Cultural Relations Committee

Mrs. Ann Fuller (chairperson)

Ms Annette Andrews

Professor Terence Brown

Ms Marina Carr

Ms Dearbhla Collins

Ms Audrey Conlon

Mr. Desmond Egan

Mr. James Hanley

Ms Marie Heaney

Mr. T. V. Honan

Mr. Réamonn Keary

Mr. John Kelly

Ms Jackie McKenna

Ms Bernadette Madden

Ms Sheena Masterson

Mr. Patrick Mason

Mr. Peter Murray

Mr. John O'Donnell SC

Mr. Kevin O'Dwyer
Eamonn Ó hArgáin Uas.
Cathal Ó Searcaigh Uas.
Ms Patricia Quinn
Ms Zita Reihill
Mr. Alan Stanford
Mr. David Orr.
This appointment is for a term of three years.
2.The Ireland – United States Commission for Educational Exchange (Fulbright). This committee has eight members. The Minister for Foreign Affairs appoints four and the United States Ambassador appoints four members. The four Irish members who were appointed by me in August 2000 are as follows:
Prof. Pat Fottrell, National University of Ireland, Galway. (Commission Chairperson)
Dr. Don Thornhill, Chairman, Higher Education Authority. (Commission Treasurer)
Dr. Ruth Barrington, Chief Executive, Health Research Board
Dr. Maurice Bric, Department of History, University College Dublin.
This appointment is for a term of two years.
3.Board of Management, Irish College Paris.
Mr. William J Glynn (Chairman)
Ms. Áine Ades
Mr. Jean Bijasson
Ms. Jennifer Campbell
M. Yves Chartier
Very Reverend Hugh Connolly S.T.D
Mr. Séamus Crimmins
Mgr. Brendan Devlin
M. Pierre Joannon
Professor Proinsias MacCana
Mr. Patrick MacEntee SC
Ms. Doireann Ní Bhriain
Ambassador Pádraic MacKernan
Mr. Eugene Downes
Mr. Patrick Thomas.
4.Task Force on Policy regarding Emigrants (appointments made in 2001)
Mr. Paddy O'Hanlon (Chairman).
Rev. Paul Byrne O.M.I., Irish Episcopal Commission for Emigrants
Mr. David Begg, General Secretary, ICTU
Mr. Joe McDonagh, former President of the GAA
Professor Mary Hickman, Irish Studies Centre, University of North London
(Alternate: Mr. Sean Hutton, co-ordinator of the Federation of Irish Societies in Britain)
Monsignor James Murray, Project Irish Outreach, New York
(Alternate: Mr. Adrian Flannelly, Emerald Isle Immigration Centre, New York)
Mr. Mahon Hayes, Former Legal Adviser, Department of Foreign Affairs
Mr. Gerry Mangan, Department of Social and Family Affairs
Mr. Joe Harrington, Department of the Environment and Local Government (Voluntary & Co-operative Housing Division)
Ms Máire McCluskey, Chairperson, Dion Committee (London Embassy), Department of Enterprise, Trade and Employment.
5.Council of Europe
Two nominations made by me since January 2000 have resulted in appointments to two committees established under the auspices of the Council of Europe. Ms. Anastasia Crickley of the Irish National Consultative Committee on Racism and Interculturalism was nominated as a candidate for a position on the Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of National Minorities and was subsequently elected by the Committee of Ministers of the Council of Europe to that position on 13 March 2002. Dr. Gerard Quinn of the Faculty of Law, National University of Ireland, Galway, was nominated and subsequently elected by the Committee of Ministers to the Council of Europe Committee on Social Rights on 4 July 2001.
6.Appointment of the Ireland Aid Review Committee
Deputy Liz O'Donnell, Chairperson
Mr. Fintan Drury, Drury Sports Management
Mr. Kyran Hurley, Bórd na Móna
Dr. Tony Fahey, ESRI
Ms Mairéad Foley, Chairperson NCDE
Professor John Jackson, Chairperson IAAC
Mr. Frank McCabe, Board Member of IDA
Mr. John O'Brien, Adviser to the Tánaiste
Ambassador Anne Anderson, Permanent Representative to the UN in Geneva (now Permanent Representative to the EU in Brussels)
Ms Barbara Jones, Department of the Taoiseach
Mr. David Donoghue, Department of Foreign Affairs
Mr. Philip Furlong, Secretary General, Dept of the Arts, Heritage, Gaeltacht and the Islands
Mr. Tom Arnold, Assistant Secretary, Department of Agriculture (now Chief Executive of Concern)
Mr. Michael Laird, DAC OECD
Mr. Niall Mac Sweeney, Department of Finance
During 2001, Mr.David Donoghue replaced Mr. Martin Greene whom he succeeded as Head of Ireland Aid and a member of the Review Committee ex officio.
7.Asia Europe Foundation
Dr. Tom Hardiman was appointed to the Board of Governors of the Asia Europe Foundation (ASEF) in October 2000, which is the social and cultural pillar of the Asia Europe Meeting (ASEM). Thus, he is now Ireland's Governor to ASEF. He was appointed on a consultant basis.
8. In addition, a number of entities have operated under the aegis of the Department of Foreign Affairs during the period in question, these include, the Agency for Personal Service Overseas (APSO), the National Committee for Development Education (NCDE), the Refugee Agency and the Irish Aid Advisory Committee (IAAC). The following appointments were made as members of these entities (unless otherwise stated), during the period in question:
APSO
Dónal MacDonald, appointed January 2000
Michael Kiely, appointed April 2000
Seán Burke, appointed April 2000
Brendan Rogers, appointed August 2000
Sr. Margaret Quinn, appointed July 2001
Sr. Teresa Walsh, appointed July 2001
Mary Sweeney, appointed December 1995 and reappointed November 2000.
NCDE
Brendan Rogers, appointed August 2000
Aileen Foran, appointed September 2000
Eileen Smith, appointed February 2001.
Refugee Agency
Anne Colley, appointed Chairperson May 2000
Denise Barry, appointed March 2000
Mary Walshe, appointed March 2000
Mary Lally, reappointed March 2000
Seán MacGabhann, reappointed March 2000
Mary Aylward, reappointed March 2000
Denis Hayes, appointed March 2000
Hope Hanlon, appointed Observer March 2000
Dr. Wendy Cox, reappointed Observer March 2000
Most Rev. Dermot Clifford, reappointed Observer March 2000
Sr. Phil Sinnott, reappointed Observer March 2000
Colonel Jim Croke, appointed Observer March 2000
Peter O'Mahony, appointed March 2000.
The Refugee Agency has since April 2001 ceased to exist, as its functions were integrated to form the Reception and Integration Agency (RIA) which operates under the aegis of the Department of Justice, Equality and Law Reform.
IAAC
Professor John Jackson (reappointed chairperson April 2000, December 2000 and November 2001)
Larry O'Loughlin, appointed July 2001
Fr. Gerard O'Connor, appointed July 2001
Niamh Carty, appointed October 2000 and reappointed November 2001
Clare O'Grady Walsh, appointed April 2000 and reappointed November 2001
Mary Scully, appointed May 2000 and reappointed November 2001
Lorraine Sweeney, appointed May 2000 and reappointed November 2001
David Joyce, appointed June 2000 and reappointed November 2001
Joe Fernandez, appointed March 2000
Fr. Patrick Monahan, reappointed April 2000
Malachy Prunty, reappointed December 2000 and again in November 2001
Dr. Margo Anglim, reappointed in December 2000 and again in November 2001
Aidan O'Driscoll, reappointed in April 2000, December 2000 and November 2001
Professor Helen O'Neill, reappointed in April 2000, December 2000 and November 2001
Rev. Terence McCaughey, reappointed April 2000, December 2000 and November 2001
Tony Fahey, reappointed April 2000
Mary Ainscough, reappointed April 2000.
Question No. 67 answered with Question No. 23.