Wednesday, 25 February 2004

Questions (78)

Joan Burton

Question:

164 Ms Burton asked the Minister for Foreign Affairs the appointments made by him to all companies, boards or agencies operating under the aegis of his Department since 6 June 2002; the persons appointed; and the dates on which the appointments were made. [6272/04]

View answer

Written answers (Question to Minister for Foreign)

In August 2002, the Minister for Foreign Affairs appointed the following to the board of the Fulbright Commission for a two year term: Prof. Patrick Fottrell, former president, NUI Galway; Prof. Brian Hillery, emeritus professor, graduate school of business, UCD; Prof. Joyce O'Connor, president, National College of Ireland; and Dr. Don Thornhill, chairperson, Higher Education Authority.

On the recommendation of the report of the Ireland Aid review committee, the Government decided to establish the advisory board of Ireland Aid, ABIA, subsequently changed to the advisory board for development co-operation. The Minister appointed the following persons to the advisory board for a three year period with effect from 1 August 2002: Mr. Desmond O'Malley, chairperson, who resigned on 16 July 2003; Mr. David Andrews; Mr. David Begg; Mr. Howard Dalzell; Mr. Jerry Liston; Fr. Gerard O'Connor; Mr. Larry O' Loughlin; Ms. Morina O' Neill; Ms. Sally O' Neill; and Ms. Lorraine Sweeney.

On 6 March 2003, the Minister appointed Mr. Padraig McManus to the advisory board and on 4 September 2003, Mr Chris Flood was appointed to succeed Mr O'Malley as chairperson.

On the recommendation of the report of the Ireland Aid review committee, the Government decided to establish the Development Education Advisory Committee, DEAC. The following were appointed to DEAC for a two year period with effect from 1 January 2003: Mr. Peadar Cremin, chairperson; Ms. June Barry; Mr. Michael Doorly; Fr. P.J. Gormley; Ms. Jacqui Harrison; Ms. Annette Honan; Ms. Alisa Keane; Ms. Frances Leahy; Mr. Hugh O'Neill; and Rev. Sahr Yambasu. On 28 March 2003, Ms. Honan resigned and was replaced by Ms Morina O'Neill on 8 May 2003. Also in May, Mr. O'Neill was replaced by Mr. Robert Kirkpatrick. Ms. Frances Leahy resigned from DEAC on 12 August 2003 and was replaced by Mr. Peter Johnson on 24 October.

Since 6 June, 2002, the following appointments have been made to the board of the Agency for Personal Service Overseas, APSO: 1 August 2002, Mr. Joe O' Hara and Mr. John Murphy; 20 January 2003, Ms. Catherine Boylan; 29 April 2003, Ms. Helen Browne; 1 August 2003, Mr. Aidan O'Connor 12 September 2003, and Mr. Pat Bourne, to replace Ms. Browne who resigned in September 2003. Since 1 January 2004, APSO has been integrated into Development Co-operation Ireland. It is expected that the board of APSO will be wound up shortly.