Tuesday, 5 March 2013

Questions (259)

Michael Healy-Rae

Question:

259. Deputy Michael Healy-Rae asked the Minister for Jobs, Enterprise and Innovation the number of appointments he has made from March 2011 to January 2013 to State boards; in the case of each appointment, the number of appointments that were made to members of the general public who submitted a curriculum vitae for the appointment; and the number of direct appointments he made. [11478/13]

View answer

Written answers (Question to Jobs)

Since coming to Office I have made 64 appointments to the State Boards under my aegis. It should be noted that of these, only 21 of these were new appointments made at my discretion. 7 were reappointments, and the remaining 36 were allocated under legislation to Department Representatives, social partners, nominees of other Ministers, nominees of prescribed bodies and appointments on an Ex Officio basis and were not appropriate, therefore, for public advertisement. Of the 21 new appointments made at my discretion, I have made 14 appointments to State Boards arising directly from applications from the public.

A breakdown by type and details of all appointments made by me to the State Agencies under the aegis of my Department since taking office, are listed in the tables below.

Breakdown of the State Board appointments made since March 2011

Reappointments

7

Department Representatives

7

Social Partners

7

Nominated by other bodies in accordance with Legislation

16

Discretion of Minister – From among individuals who made application

14

Discretion of Minister- Other

7

Ex Officio

4

Staff Representatives

2

Details of the State Board appointments made since March 2011

Labour Relations Commission

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees per annum

Breege O'Donoghue, Chairperson

Ministerial- Nominated by the Government

01/04/2003

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€20,520

Brendan McGinty

Ministerial -Nominated by IBEC

06/11/2000

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€11,970

Fergus Whelan

Ministerial – Nominated by ICTU

05/07/2009

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€11,970

Gerard Barry

Ministerial

01/04/2006

Yes7/7/2012

06/07/2013

€11,970

Iarla Duffy

Ministerial

05/07/2009

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€11,970

John Hennessy

Ministerial -Nominated by IBEC

05/07/2009

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€11,970

Peter McCloone

Ministerial – Nominated by ICTU

29/03/2000

Yes 7/7/2012

06/07/2013

€11,970

Forfás

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Professor Mark Ferguson

Ex Officio (DG of SFI)

18/01/2012

No

06/01/2017

None

John Murphy

Ministerial -Dept Rep (Sec Gen)

18/01/2012

No

None

*The membership of the Forfas Board was reduced to an executive style board, with effect from 5th October 2012, to facilitate the integration of Forfas with the Department. The remaining Board members will continue in situ, to oversee the integration process.

Enterprise Ireland

Membership

Method of Appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Amanda Pratt

Ministerial

10/10/2012

No

*see attached note

€11,970

Clare Dunne

Ministerial -Dept Rep (Asst Sec)

10/10/2012

No

*see attached note

None

Colum Horgan

Ministerial

15/10/2012

No

*see attached note

€11,970

Geoff Meagher

Ministerial

15/10/2012

No

*see attached note

€11,970

*In accordance with Section 9 of the Industrial Development Act, (Enterprise Ireland) 1998, on each anniversary of the establishment day (23 July, 1998), two members of the Board (other than the chairperson and the chief executive officer) shall retire from office. The members to retire in any year shall be those who have been longest in office since their appointment.

InterTradeIreland

Membership

Method of Appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Thomas Hunter McGowan (CEO)

Nominated by Ministers North and South and approved by NSMC

23/07/2012

No

22/07/2017

None

Martin Cronin (Chair)

Nominated by Minister and approved by NSMC

13/12/2011

No

12/12/2015

€11,970

Brendan Butler

Nominated by Minister and approved by NSMC

12/12/2007

Yes 13/12/2011

12/12/2015

€7,695

Patricia McKeown

Nominated by Minister and approved by NSMC

12/12/2007

Yes 13/12/2011

12/12/2015

€7,695

Kevin Norton

Nominated by Minister and approved by NSMC

13/12/2011

No

12/12/2015

€7,695

Mairead Sorensen

Nominated by Minister and approved by NSMC

13/12/2011

No

12/12/2015

€7,695

John Corbett

Nominated by Minister and approved by NSMC

13/12/2011

No

12/12/2015

€7,695

Personal Injuries Assessment Board

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Breda Power

Ministerial -Dept Rep (Asst Sec)

26/10/2011

No

25/10/2016

None

Ann Fitzgerald

Ministerial

12/09/2006

08/09/2011

17/10/2012

None

Sean Murphy

Ministerial

20/12/2012

No

-

None

Martin Naughton

Statutory nomination by ICTU

05/04/2012

No

04/04/2017

€11,340

Dr. Fionnuala O'Loughlin

Ministerial

01/08/2012

No

31/07/2015

None

John Lynch

Ministerial

01/08/2012

No

31/07/2015

€11,340

Health and Safety Authority

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

John Newham

Ministerial- Dept Rep (Principal Officer)

10/04/12

No

19/12/13

None

National Standards Authority of Ireland

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Terry Landers

Ministerial

06/03/2012

No

*see attached note

Waived

Barbara O'Leary

Ministerial

06/03/2012

No

*see attached note

None

Anne Clarke

Ministerial -Staff Rep by lot

14/04/2012

No

*see attached note

€7,695

Kieran Cox

Ministerial -Staff Rep by lot

14/04/2012

No

*see attached note

€7,695

Deirdre O’Hara

Ministerial

31/01/2013

No

see attached note

€7,695

Aedin Goggin

Ministerial

31/01/2013

No

see attached note

€7,695

Irish Auditing and Accounting Supervisory Authority (IAASA)

Membership

Method of appointment

Date of first appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Mr Brendan Walsh

Chairperson

Ministerial Appointment

21/12/12

No

20/12/15

€11,970

Deirdre Behan

Ministerial - Nominated by the Revenue Commissioners in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/12

No

02/01/15

None

Marie Daly

Ministerial - Nominated by IBEC in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/06

Yes 3/1/2012

02/01/15

€7,695

Mairead Devine

Ministerial - Nominated by the Central Bank in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/12

No

02/01/15

None

Sean Hawkshaw

Ministerial - Nominated by the Irish Association of Investment Managers in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/06

Yes 03/01/2012

02/01/15

€7,695

David Martin

Ministerial - Nominated by the Prescribed Accountancy Bodies in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/06

Yes 03/01/2012

29/05/14

€7,695

Sylvia McNeece

Ministerial - Nominated by the Pensions Board in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/12

No

02/01/15

None

Kevin O'Donovan

Ministerial - Nominated by the Prescribed Accountancy Bodies in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

30/05/11

No

29/05/14

€7,695

Conor O'Mahony

Ministerial - Nominated by the Director of Corporate Enforcement in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

01/03/12

No

20/01/14

None

Ms Bernadette McGrory-Farrell

Ministerial - Nominated by the Prescribed Accountancy Bodies in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/13

No

02/01/2016

€7,695

Mr Paddy Keating

Ministerial - Nominated by ICTU in accordance with the Companies (Auditing and Accounting) Act 2003

03/01/13

No

02/01/2016

€7,695

Ms Helen Hall

Ex-Officio

Member

18/12/12

No

N/A

None payable

Ms Muireann O’Neill

Ministerial Appointment

01/09/12

No

02/09/2015

€7,695

Shannon Development

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Stephen Curran

Ministerial- Dept Rep (Principal Officer)

23/02/2012

No

April 2016

None

National Consumer Agency

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Stephen

Costello

Ministerial

01/05/2007

01/05/2012

30/04/2017

€20,520

Sean Murphy

Appointed by the Board (CEO of NCA9

18/10/2012

No

On appointment of CEO

None

Isolde Goggin

Ministerial – Competition Authority Rep (Chair of Competition Authority)

30/11/2011

No

*see attached note

None

Robin O'Sullivan

Ministerial

01/05/2007

06/05/2012

*see attached note

€11,970

Colleen Savage

Ministerial

06/05/2012

No

*see attached note

€11,970

Eugene Gallagher

Ministerial

06/05/2012

No

*see attached note

€11,970

Tina Leonard

Ministerial

31/01/2013

No

*see attached note

€11,970

* Section 10 of the Consumer Protection Act provides that on the anniversary of the establishment day of the Agency and on each subsequent anniversary of that day, two members of the Agency (other than the chairperson and the CEO) shall retire from office. The section further provides that a member of the Agency (other than the CEO) shall serve for not more than 10 consecutive years.

IDA Ireland

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Dermot Curran

Ministerial- Dept Rep (Asst Sec)

09/07/2012

No

December 2016

None

Alan W. Gray

Ministerial

25/01/2012

No

December 2016

Waived

Mary Campbell

Ministerial

23/05/2012

No

December 2016

€11,970

Peter Cassels

Ministerial

23/05/2012

No

December 2016

€11,970

Science Foundation Ireland

Membership

Method of appointment

Date of appointment

Re-appointment

Expiry of contract

Fees

Professor Mark Ferguson

Ex Officio (DG of SFI)

16/01/2012

No

*see attached note

None

Dermot Curran

Ministerial- Dept Rep (Asst Sec)

01/09/2012

No

*see attached note

None

Mary Doyle

Ministerial – Nominated by Minister for Education

05/12/2012

No

*see attached note

None

Dr. Rita Colwell

Ministerial

31/03/2008

Yes 26 July 2011

*see attached note

€11,970

Prof. Martina Newell-McGloughlin

Ministerial

25/07/2003

Yes 26 July 2011

July 2013

€11,970

Liam Madden

Ministerial

31/01/2013

No

see attached note

€11,970

*Section 9.3 of the 2003 Industrial Development (Science Foundation Ireland) Act 2003 determines that each year (on anniversary of formal establishment of SFI – 25 July 2003) that the two longest serving members of the Board shall retire from the Board with effect from July 24 each year. However, there is also a stipulation in the legislation that a member cannot serve more than ten years in succession.