Wednesday, 20 November 2019

Ceisteanna (252)

Fiona O'Loughlin

Ceist:

252. Deputy Fiona O'Loughlin asked the Minister for Communications, Climate Action and Environment the political advisers used by Ministers and Ministers of State in his Department since the commencement of this Government; the commencement and cessation dates in each case; and if he will make a statement on the matter. [47959/19]

Amharc ar fhreagra

Freagraí scríofa (Ceist ar Communications)

The information requested by the Deputy is outlined in the following tables:

Minister Denis Naughten

Name

Commencement

Cessation

Suzie Coogan

27/06/2016

12/10/2018

Ross Elwood

13/06/2016

31/03/2018

Jean Andrews

23/05/2018

12/10/2018

Minister Richard Bruton

Name

Commencement (with DCCAE)

Cessation

Sarah O’Neill

16/10/2018

N/A

Patrick Cluskey

16/10/2018

N/A

Minister of State Sean Canney

Name

Commencement (with DCCAE)

Cessation

Robert Hughes

02/01/2019

N/A

All of the appointments were made in accordance with the Department of Public Expenditure and Reform’s Instruction to Personnel Officers – Ministerial Appointments for the 32nd Dáil.