Wednesday, 20 November 2019

Ceisteanna (277)

Fiona O'Loughlin

Ceist:

277. Deputy Fiona O'Loughlin asked the Minister for Transport, Tourism and Sport the political advisers used by Ministers and Ministers of State in his Department since the commencement of this Government; the commencement and cessation dates in each case; and if he will make a statement on the matter. [47972/19]

Amharc ar fhreagra

Freagraí scríofa (Ceist ar Transport)

The information requested by the Deputy is outlined in the table. The numbers provided are as of 19 November 2019. No political advisors have been appointed by Ministers of State in this Department since the commencement of this Government.

Minister

Political Adviser

Commencement Date

Cessation Date

Shane Ross T.D.

Aisling Dunne

06/05/2016

to date

Shane Ross T.D.

Carol Hunt

6/09/2016

*

Shane Ross T.D.

Richard Moore*

01/07/2019

to date

* Mr. Richard Moore is a temporary replacement for Ms Carol Hunt.