Dr Martin Mansergh

Dr Martin Mansergh

House:

30th Dáil (2007 - 2011)

Constituency:

Tipperary South

Party:

Fianna Fáil

Recent contributions

Fri, 28 Jan 2011

Finance Bill 2011: Second Stage

View

Thu, 27 Jan 2011

Garda Stations

View

Thu, 27 Jan 2011

Flood Relief

View

Recent questions

Thu, 17 Apr 2008

Northern Ireland Issues.
323 Deputy Martin Mansergh asked the Minister for Foreign Affairs the present legal status of the Good Friday Agreement and its relationship to the St. Andrews Agreement. [13979/08]

View

Thu, 17 Apr 2008

Garda Stations.
556 Deputy Martin Mansergh asked the Minister for Justice, Equality and Law Reform the Garda stations in south Tipperary which are manned on a 24 hour basis. [13980/08]

View

Tue, 11 Mar 2008

Employment Rights.
302 Deputy Martin Mansergh asked the Minister for Enterprise, Trade and Employment the implications for Ireland of the outcome of the Laval case in the European Court of Justice and of the Viking line case now settled; and if Ireland intervened in either case, both of which raised issues of labour and employer rights. [10252/08]

View

Votes

Finance Bill 2011: Committee Stage

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [26 January 2011]

Member voted:

Declared

Carried

View vote details

Finance Bill 2011: Committee Stage

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [26 January 2011]

Member voted:

Declared

Carried

View vote details

Finance Bill 2011: Committee Stage

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [26 January 2011]

Member voted:

Declared

Carried

View vote details

Membership history

30th Dáil

Period:

2007 - 2011

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Tipperary South

22nd Seanad

Period:

2002 - 2007

Party:

Fianna Fáil

Panel:

Agricultural Panel