Duncan Smith

Duncan Smith

House:

33rd Dáil (2020 - )

Constituency:

Dublin Fingal

Party:

Labour Party

Official address:

Leinster House

Kildare Street

Dublin 2

D02 XR20

Member contact details:

  • (01) 618 3791

Recent contributions

Wed, 14 Jul 2021

Climate Action and Low Carbon Development (Amendment) Bill 2021: From the Seanad

View

Tue, 13 Jul 2021

An tOrd Gnó - Order of Business

View

Thu, 8 Jul 2021

Missing Persons

View

Recent questions

Tue, 27 Jul 2021

Northern Ireland
3. Deputy Duncan Smith asked the Taoiseach the current status of the Narrow Water Bridge project; and the development that has been made since the announcement of additional funding for the project in June 2021. [39425/21]

View

Tue, 27 Jul 2021

Departmental Functions
6. Deputy Duncan Smith asked the Taoiseach the status of the latest activities of the shared island unit of his Department as of July 2021. [40806/21]

View

Tue, 27 Jul 2021

Apprenticeship Programmes
15. Deputy Duncan Smith asked the Tánaiste and Minister for Enterprise, Trade and Employment if his Department has plans to introduce an apprenticeship programme for airplane pilot training; and if he will make a statement on the matter. [39391/21]

View

Votes

Health (Amendment) (No. 2) Bill 2021: Second Stage (Resumed)

Questions put to vote: Question put: "That the Bill be now read a Second Time." [14 July 2021]

Member voted: Níl

Declared

Carried

View vote details

Health (Amendment) (No. 2) Bill 2021: Committee and Remaining Stages

Questions put to vote: Question again put: [14 July 2021]

Member voted: Níl

Declared

Carried

View vote details

Climate Action and Low Carbon Development (Amendment) Bill 2021: From the Seanad

Questions put to vote: Question put: [14 July 2021]

Member voted: Níl

Declared

Carried

View vote details

Sponsored Bills

National Standards Authority of Ireland (Carbon Footprint Labelling) Bill 2021

Second Stage

View

Consumer Protection (Loyalty Penalty and Customer Complaints) Bill 2021

Second Stage

View

Working from Home (Covid-19) Bill 2020

Second Stage

View

Membership history

33rd Dáil

Period:

2020 -

Party:

Labour Party

Constituency:

Dublin Fingal