Seán Power

Seán Power

House:

30th Dáil (2007 - 2011)

Constituency:

Kildare South

Party:

Fianna Fáil

Recent contributions

Wed, 26 Jan 2011

Finance Bill 2011: Committee Stage

View

Tue, 25 Jan 2011

EU/IMF Loans: Discussion with Professor Karl Whelan

View

Thu, 13 Jan 2011

Order of Business

View

Recent questions

Wed, 26 Jan 2011

Road Network
111 Deputy Seán Power asked the Minister for Defence in view of the unsatisfactory road condition at a location (details supplied) and the length of time since the roads were resurfaced, if he will confirm when works will be carried out; and if he will make a statement on the matter. [4048/11]

View

Tue, 18 Jan 2011

Redundancy Payments
315 Deputy Seán Power asked the Minister for Social Protection if he will confirm that an application for redundancy was received in respect of persons (details supplied); when payment will issue; and if he will make a statement on the matter. [2423/11]

View

Tue, 14 Dec 2010

Children in Care
143 Deputy Seán Power asked the Minister for Health and Children further to Parliamentary Question No. 96 of 14 October 2010, the reason it has not been answered despite assurances on 23 November 2010 that a reply would issue on or before the 26 November 2010; and if she will make a statement on the matter. [47068/10]

View

Votes

Finance Bill 2011: Report and Final Stages

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [27 January 2011]

Member voted:

Declared

Carried

View vote details

Finance Bill 2011: Report and Final Stages

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [27 January 2011]

Member voted:

Declared

Carried

View vote details

Finance Bill 2011: Second Stage (Resumed)

Questions put to vote: The Dáil divided: Tá, [26 January 2011]

Member voted:

Declared

Lost

View vote details

Membership history

30th Dáil

Period:

2007 - 2011

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Kildare South

29th Dáil

Period:

2002 - 2007

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Kildare South

28th Dáil

Period:

1997 - 2002

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Kildare South

27th Dáil

Period:

1992 - 1997

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Kildare

26th Dáil

Period:

1989 - 1992

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Kildare