The Ceann Comhairle of the current, 33rd, Dáil is Deputy Seán Ó Fearghaíl. The Cathaoirleach of the current, 26th, Seanad is Senator Mark Daly. All the previous Cinn Comhairle, Leas-Chinn Comhairle and Cathaoirligh are listed below.

Cinn Comhairle of Dáil Éireann

 

Start date

End date

Cathal Brugha

21 Jan 1919 21 Jan 1919
George Noble Plunkett 22 Jan 1919 22 Jan 1919
Seán T. O'Kelly 1919 1921
Eoin MacNeill 1921 1922
Michael Hayes 1922 1932
Frank Fahy 1932 1951
 Patrick Hogan  1951  1967
 Cormac Breslin  1967  1973
 Seán Treacy  1973  1977
 Joseph Brennan  1977  1980
 Pádraig Faulkner  1980  1981
 John O'Connell  1981  1982
Tom Fitzpatrick 1982 1987
Seán Treacy 1987 1997
Séamus Pattison 1997 2002
Rory O'Hanlon 2002 2007
John O'Donoghue 2007 2009
Séamus Kirk 2009 2011
Seán Barrett 2011 2016
Sean Ó Fearghaíl 2016  

Leas-Chinn Comhairle of Dáil Éireann

 

Start date

End date

Seán Ó Ceallaigh (JJ O'Kelly)

1919 1921

Brian O'Higgins

1921 1922

Pádraic Ó Maille

1922 1927
Séamus Ó Dóláin (James Nicholas Dolan) 1 July 1927 25 August 1927
Patrick Hogan 1927 1938
  1948 1951
 Fionán Lynch 1938  1943
 Daniel McMenamin 1943 1944
 Eamonn O'Neill 1944 1948
 Cormac Breslin 1951 1967
 Denis F. Jones 1967 1977
Seán Browne 1977 1981
 James C. Tunney  1981 1982
  1987 1993
 John Ryan 1982 1987
 Joe Jacob 1993 1997
Rory O’Hanlon 1997 2002
Séamus Pattison 2002 2007
Brendan Howlin 2007 2011
Michael Kitt 2011 2016
Pat “the Cope” Gallagher 2016 2020
Catherine Connolly 2020  

 

Cathaoirligh of Seanad Éireann

 

Start date

End date

Lord Glenavy

1922

1928

Thomas Westropp Bennett

1928

1936

* Séan Gibbons

1938

1943

Séan Goulding

1943

1948

Timothy J. O'Donovan

1948

1951

Liam Ó Buachalla

1951

1954

Patrick F. Baxter

1954

1957

Liam Ó Buachalla

1957

1969

Michael B. Yeats

1969

1973

Míchéal C. Cranitch

3 Jan 1973

1 Jun 1973

James Dooge

1973

1977

Séamus Dolan

1977

1981

Charles B. McDonald

1981

1982

Tras Honan

1982

1983

Patrick J. Reynolds

1983

1987

Tras Honan

1987

1989

Séan Doherty

1989

1992

Séan Fallon

1992

1995

Liam Naughten

1995

1996

Liam T. Cosgrave

1996

1997

Brian Mullooly

1997

2002

Rory Kiely

2002

2007

Pat Moylan

2007

2011

Paddy Burke

2011

2016

Denis O'Donovan

2016

2020

Mark Daly

2020

 

* The final sitting of the Senate of the Free State was held on 19 May 1936. The Senate was abolished on 29 May 1936. The election for the new Senate, set up in accordance with the 1937 Constitution of Ireland, was held on 28 March 1938, and the first sitting was held on 27 April 1938.