Tuesday, 11 March 2014

Ceisteanna (69)

Stephen Donnelly

Ceist:

69. Deputy Stephen S. Donnelly asked the Minister for Finance if he will confirm the date upon which a person (details supplied) ceased to be a member of the board of the National Asset Management Agency; the date on which NAMA first knew that this person would be ceasing to be a member of the board; and if he will make a statement on the matter. [11612/14]

Amharc ar fhreagra

Freagraí scríofa (Ceist ar Finance)

The Board Member in questions was appointed to the Board in May 2010 for a period of three years and his term ended in May 2013. NAMA became aware that he would cease to be a Board Member in April 2013.