Thursday, 28 November 2019

Ceisteanna (108)

Micheál Martin

Ceist:

108. Deputy Micheál Martin asked the Minister for Justice and Equality the number of staff working in the Garda National Immigration Bureau offices in Cork and Dublin over the past year in tabular form; and if he will make a statement on the matter. [49474/19]

Amharc ar fhreagra

Freagraí scríofa (Ceist ar Justice)

It is important to be clear that under the Garda Síochána Act 2005 as amended, the Garda Commissioner has responsibility for management of An Garda Síochána and for the allocation and efficient use of Garda resources. This includes responsibility for personnel matters and the distribution of personnel across the various Garda Divisions. As Minister I have no direct role in these matters. I understand however that Garda management keeps the distribution of resources under continual review in the context of crime trends and policing priorities, to ensure their optimum use.

As the Deputy will be aware, a record €1.76 billion was allocated to the Garda Vote for 2019 and this is increasing to an unprecedented €1.882 billion for 2020. With the benefit of this investment, An Garda Síochána is a growing organisation. We currently have approximately 14,200 Gardaí nationwide, supported by over 2,900 Garda staff. A further almost 200 probationer Gardaí are scheduled to attest as members tomorrow, 29 November. As part of the Government’s plan to achieve an overall Garda workforce of 21,000 personnel by 2021, there is also ongoing recruitment of Garda staff.

I am informed by the Garda authorities that the following table sets out the number of Gardaí assigned to the Garda National Immigration Bureau on a national level as at 31 October 2018 and 31 October 2019.

G.N.I.B.

Garda

Sergeant

Inspector

Superintendent

Chief Superintendent

Total

31/10/2018

96

14

3

2

1

116

31/10/2019

94

13

4

2

1

114

I am further advised that there were 18 Garda staff members assigned to the Garda National Immigration Bureau at 31 October 2018 and this number remains unchanged at 31 October 2019.